Budotex
POWRÓT

Jak dobrze dobrać drzwi do mieszkania?

Mieszkanie w bloku czy willi miejskiej wiąże się ze stałą bliskością sąsiadów i odgłosami dochodzącymi z klatki schodowej. Co zatem zrobić, aby zwiększyć komfort takiego mieszkania?

Kluczowe znaczenie mają w tym przypadku dobrze dobrane drzwi wejściowe. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wyboru takich drzwi?
Podstawowy parametr to wskaźnik izolacji akustycznej. Jeżeli wybierzemy drzwi zewnętrzne z wysokim wskaźnikiem izolacji akustycznej, dźwięki z klatki schodowej nie będą docierały do mieszkania. Wskaźnik ten określany jest przez producentów jako „Rw” i pozwala ocenić, przed jak głośnymi hałasami, dochodzącymi zza drzwi, będziemy chronieni. Dla mieszkań w bloku wskaźnik ten nie powinien być niższy niż 28 dB, jednak każde kolejne 3 dB to dwukrotne zmniejszenie natężenia hałasu. W mieszkaniach w Willach Słoneczniki drzwi zewnętrzne mają co najmniej 32 dB. To w zupełności oddzieli nas od zewnętrznych hałasów.

Priorytetem przy wyborze drzwi zewnętrznych do mieszkań są także ich właściwości antywłamaniowe. Często zapominamy jednak o tym, że o skuteczności zabezpieczeń antywłamaniowych drzwi nie decyduje liczba zamków, które zamontujemy, ale ich działanie. Zdecydowanie lepiej zainwestować w jeden, solidny zamek wielopunktowy czy dwa zamki zapadkowe, niż w całą gamę blokad i łańcuszków o wątpliwej jakości. Poza tym duża ilość zabezpieczeń przy drzwiach wejściowych może dodatkowo okazać się zgubna podczas konieczności szybkiej ewakuacji. Deweloperzy coraz lepiej dbają o bezpieczeństwo swoich lokatorów, przykładowo w Willach na Krzykach budowanych przez Budotex wszystkie wstawiane drzwi do mieszkań są antywłamaniowe klasy C.

Częstą praktyką włamywaczy jest wchodzenie do niezamkniętych mieszkań, dlatego pamiętajmy o każdorazowym przekręceniu klucza w drzwiach po wejściu do mieszkania lub stosujmy zamki automatyczne.

Kiedy już kupiliśmy odpowiednie drzwi, nie bagatelizujmy kwestii montażu. Odpowiednie zamontowanie drzwi wejściowych pozwoli uniknąć nieprzyjemnych ciągów powietrza przy podłodze oraz uchroni nas przed zapachami z klatki schodowej. Takie drzwi powinny być ponadto wyposażone w dobrej jakości uszczelki między skrzydłem i ościeżnicą. Aby chronić się przed ciągami powietrza i zapachami,  należy też zamontować próg wejściowy stały lub opadający, który sprawia mniejsze utrudnienia komunikacyjne.

Źródło/inspiracja: www.mieszkam.gratka.pl

Autor: Marcin Jaszak