Budotex
POWRÓT

Jak bezpiecznie wietrzyć mieszkanie?

Zimowe wietrzenie mieszkań czasami jest uciążliwe. Przy okazji powstaje wiele pytań, szczególnie o okna z tak zwaną mikrowentylacją oraz o wywietrzniki.

Mikrowentylacja to metoda uchylania okien, polegająca na wprowadzeniu dodatkowego położenia skrzydła. Niektórzy producenci stosują  proste systemy okuć do okien, które pozwalają je tylko otworzyć. To najtańsze rozwiązania. Są jednak takie okucia, które pozwalają na mocne lub tylko minimalne uchylenie okna – zluzowane zostają wtedy uszczelki i świeże powietrze przedostaje się do wnętrza poprzez powstałą między nimi szczelinę.

Dzięki temu pomieszczenie jest stale wietrzone. Jednak rozwiązanie to jest tak naprawdę dość podobne do otwierania okien i generuje podobne problemy. Może powodować zakłócenia w pracy zaworów termostatycznych (jeśli grzejniki umieszczone są bezpośrednio pod oknami), skutkować przedostawaniem się do wnętrza odczuwalnego chłodu czy dymu z komina sąsiada.

Dlatego warto w oknach zamontować wywietrzniki. Okna z wbudowanymi wywietrznikami stale zaopatrują pomieszczenie w świeże, czyste powietrze, odprowadzając jednocześnie nieprzyjemne zapachy i wilgoć. Takie rozwiązania coraz częściej wybierane są przez deweloperów we Wrocławiu i oferowane w standardzie mieszkania. Budotex już od kilku lat korzysta z tej technologii, którą zastosował również w inwestycji Wille Słoneczniki, na nowym osiedlu wybudowanym na Krzykach we Wrocławiu. Dzięki wyposażeniu wywietrznika w filtr przeciwpyłkowy, okna takie mogą okazać się prawdziwym zbawieniem dla alergików w okresie wiosennego pylenia roślin. Stosowanie okien z wywietrznikami przyczynia się także do poprawy bezpieczeństwa. Dzięki nim nie musimy martwić się, że po wietrzeniu zostawiliśmy okna otwarte, ponieważ wentylacja odbywa się w pozycji zamkniętej.

Dlatego podczas wyboru nowego mieszkania warto dopytać się dewelopera, jakie okna będą montowane w inwestycji.

Na podstawie/źródło: http://mieszkam.gratka.pl.html

Autor: (MU)